NIECIERPEK drobnokwiatowy-ziele 50g

13,00 zł

Niecierpek drobnokwiatowy wspomaga leczenie chorób skórnych, chorób układu pokarmowego i moczowego, również regeneruje skórę w przypadku łuszczycy, atopowego zapalenia skóry i trądziku.

Ilość

 • Bezpieczne transakcje! Bezpieczne transakcje!
 • Błyskawiczna wysyłka w ciągu 24h Błyskawiczna wysyłka w ciągu 24h
 • Darmowy zwrot towaru! Darmowy zwrot towaru!

Niecierpek drobnokwiatowy wspomaga leczenie chorób skórnych, chorób układu pokarmowego i moczowego, również regeneruje skórę w przypadku łuszczycy, atopowego zapalenia skóry i trądziku.

Roślina z rodziny niecierpkowatych, przybyła do nas w XIX wieku z północno-wschodniej lub centralnej Azji gdzie występuje. Występuje w lasach liściastych, parkach, na cmentarzach, w ogrodach, w miejscach ruderalnych, na nasypach kolejowych. Wymaga gleby żyznej i preferuje stanowiska cieniste. Roślina azotolubna.

DZIAŁANIE:

Roślina praktycznie nie opisywana w polskim piśmiennictwie. Nie wspomina o niej nawet Strzelecka w Encyklopedii Zielarstwa i Ziołolecznictwa. Jedynym który to dość obszernie czyni jest H.Różański. Za to roślina ta jest szeroko stosowana w ziołolecznictwie szwajcarskim, a także ziołolecznictwie obszaru rosyjskojęzycznego.

 • H.Różański podaje, iż niecierpek wykazuje działanie: rozkurczowe, moczopędne, przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne hipoglikemiczne, przeciwtrądzikowe, antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwtoczniowe, lekko rozwalniające, przeciwalergiczne, przeciwreumatyczne, przeciwnowotworowe, antyadrogenne, przeciw atopowemu zapaleniu skóry, chroni miąższ wątroby, nerki i serce.

Wyciągi wodno-alkoholowe:

 • Hamują stany zapalne: gruczoły krokowego, układu rozrodczego, moczowego i pokarmowego, a także stany zapalne skóry, chroniąc ją dodatkowo.
 • Chronią wątrobę, nerki i serce przed stłuszczeniem obniżający przy tym poziom glukozy, cholesterolu i kwasu moczowego w krwi.
 • Wzmagają wydzielanie żółci.
 • Przyspieszają procesy regeneracji skóry chroniąc ją /wyciąg alkoholowy i olejowy/.
 • Likwidują zmiany ropne i łuszczycowe skóry, trądzik, zapobiegają wysuszeniu skóry, wzmacniają cebulki włosowe.
 • Działają przeciwskurczowo.
 • Wspomagają procesy odtrucia, regulując przy okazji przemianę materii.
 • Hamują ponadto reakcje autoimmunologiczne oraz łysienie na tle androgennym.
 • Okłady z naparu pomocne w stanach zapalnych i alergicznych spojówek.
 • Rosyjscy zielarze podają, iż preparaty z niecierpka zwiększają amplitudę skurczów macicy podnosząc jej tonus.
 • Działają krwiotamująco szczególnie przy krwotokach macicznych i hemoroidach.
 • И.Э.Акопов podaje, iż nalewka z ziela stosowana jest w medycynie chińskiej jako środek sedatywny obniżający ciśnienie tętnicze, a także wykazujący działanie regulujące cykl menstruacyjny i działające stymulująco przy porodzie. Ponadto wykazuje on działanie antytoksyczne.

ZASTOSOWANIE:

 • Preparaty z niecierpka stosowane są do leczenia chorób skórnych chroniąc ją oraz wzmagając jej regenerację, w leczeniu jej stanów zapalnych, w tym atopowym zapaleniu skóry, trądziku, łuszczycy.
 • Ponadto stosuje się go w leczeniu stanów zapalnych prostaty, układu rozrodczego, moczowego i pokarmowego, przy niedoborze żółci, chorobach skóry głowy, jako dobry środek odtruwający i jako hamujący autoagresję immunologiczną.
 • W medynie chińskiej, za I.E. Akopowem, stosowane są jako środek moczopędny i rozkurczowy działający uspokajająco i obniżający ciśnienie tętnicze, przy krwotokach narządów rodnych oraz hemoroidach, dla regulacji cyklu menstruacyjnego.
 • Zewnętrznie stosowany jest w chorobach zapalnych i alergicznych oczu oraz skóry. Ponadto powyższy podaje, że kwiaty i nasiona niecierpka przykłada się w miejsce ukąszenia przez żmiję.

SKŁAD:

Zawieraja żywice, flawonoidy (kwercetyna, kemferol), olejek eteryczny, alfa-parinaric acid (kwas alfa-parynarowy; szczególnie w owocach), alkohol cerylowy, fenolokwasy (kwas wanilinowy, ferulowy, p-kumarowy, kawowy), barwniki karotenoidowe i leukodelfinidynę; fitoncyd – 2-metoksy-naftochinon. /H.Różański/.

DAWKOWANIE:

Wyciąg niecierpkowy: Extractum Impatientis 2 razy dziennie po 5-10 ml można na mleku. W przypadku chorób autoimmunologicznych i stanów zapalnych stosować 2-3 miesiące. /H.Różański/.
Nalewka niecierpkowa: Tinctura Herbae et Fructae Impatientis 1:3 , 2 razy dziennie po 5-10 ml przez 2-3 miesiące. /H.Różański/
Napar niecierpkowy: 1 łyżkę ziela /świeżego lub wysuszonego lub owoców lub wierzchołków pędów z kwiatami i owocami/ zalać 1 szklanką wrzątku i przykryć. Odcedzić po 30 minutach. Pić 2 razy dziennie po 200 ml. Można parzyć na mleku które ekstrahuje litofilne składniki aktywne. /H.Różański/.
10 gram ziela z korzeniem zalać szklanką wrzątku i zostawić pod przykryciem do naciągnięcia prze 1-2 godziny. Odcedzić i stosować 3 razy dziennie po 1-2 łyżki stołowe. / И.Э.Акопов/

PRZECIWWSKAZANIA I INTERAKCJE:

W dawkach zalecanych działań bocznych nie zaobserwowano.

_

SUROWIEC: liście, ziele, ziele z korzeniem, nasiona / Herba et Fructus Impatientis/. Przy zbiorze należy się przygotować na falowe ataki komarów jako, że roślina ta jest miejscem ich rozmnażania. Przy zbiorze nasion trzeba się dobrze „napracować” bowiem niecierpek jako autochor /sam się rozsiewa/ dysponuje mechanizmem pneumatycznym polegającym na tym, iż w owocu panuje ciśnienie 25 atmosfer i przy dotknięciu roślina „strzela” nasionami.

Surowiec jest wzbogacony w niedojrzałe owoce.

Zawartośćnetto:50g

884
3 Przedmioty