FIOŁEK TRÓJBARWNY ZIELE-50g

4,00 zł

Zawiera liczne flawonoidy (w tym rutozyd), glikozydy, ponadto śluz, garbniki, fenolokwasy, aromatyczne olejki eteryczne, sole mineralne oraz witaminę C i E, antocyjany, saponiny i kartenoidy.

Ilość
Oczekiwanie na dostawę

  • Bezpieczne transakcje! Bezpieczne transakcje!
  • Błyskawiczna wysyłka w ciągu 24h Błyskawiczna wysyłka w ciągu 24h
  • Darmowy zwrot towaru! Darmowy zwrot towaru!

Fiołek trójbarwny, nazywany również bratkiem polnym, macoszką, sierotką i kwiatkiem św. Trójcy, jest jedno- lub dwuletnią rośliną z rodziny fiołkowatych wywodzącą się z południowej Europu i zachodniej Azji. W Polsce należy do pospolitych chwastów porastających ugory, miedze, przydroża, pastwiska, leśne polany, słoneczne zagajniki leśne, a także pola i łąki. Wyróżnia się kwiatami, których górne dwa płatki są fioletowe lub niebieskie, zaś trzy dolne – kremowe lub białe, z intensywnie żółtym środkiem. Ze względu na duże zapotrzebowanie na ziele do celów medycyny ludowej bywa niekiedy uprawiany w sztucznych hodowlach.


SUROWIEC: ziele fiołka (herba violae tricoloris)

Zawiera liczne flawonoidy (w tym rutozyd), glikozydy, ponadto śluz, garbniki, fenolokwasy, aromatyczne olejki eteryczne, sole mineralne oraz witaminę C i E, antocyjany, saponiny i kartenoidy.


DZIAŁANIE

Ziele fiołka trójbarwnego działa silnie moczopędnie, a tym samym – odtruwająco na organizm. Przyspiesza i wzmaga diurezę ułatwiając pozbywanie się toksycznych produktów przemiany materii oraz nadmiary wody. Przeciwdziała zastojom płynów w organizmie i tworzeniu się opuchlizn. Działa lekko wykrztuśnie oraz odkażająco i przeciwzapalnie, dlatego sprawdza się zarówno jako składnik leków na kaszel, jak i tonizujący środek łagodzący i przyspieszający gojenie zmian skórnych. Zmniejsza łamliwość najbardziej kruchych naczyń włosowatych.


ZASTOSOWANIE

Ziele bratka zalecane jest jako środek wspomagający leczenie zatruć oraz wielu chorób przewlekłych rozwijających się na tle metabolicznym, m.in. gośćcu, dnie moczanowej (podagrze), wypryskach alergicznych, trądziku młodzieńczym oraz schorzeniach narządów moczowych skutkujących problemami z wydalaniem moczu (np. zapalenie pęcherza, zapalenie dróg moczowych, kamica nerkowa, itp.). W puchlinach ciała spowodowanych zaleganiem nadmiaru płynów w organizmie. Ponadto w nadmiernej kruchości naczyń krwionośnych jako środek wzmacniający ścianki żył i zapobiegający drobnym krwotokom wewnętrznym. W połączeniu z innymi ziołami w kaszlu i przeziębieniach dla ułatwienia odkrztuszania wydzieliny zalegającej w płucach. Może być stosowany zewnętrznie do przemywania wyprysków skórnych. Uwaga!  Pełne efekty przynosi jedynie regularne, stałe stosowanie preparatów na bazie fiolka trójbarwnego (w przypadku trądziku młodzieńczego – w połączeniu z tradycyjnymi lekami).
PRZECIWWSKAZANIA

Zaawansowana miażdżyca (w szczególności u osób w podeszłym wieku0, wielopłytkowość, zakrzepica pourazowa. Ze względu na brak odpowiednich badań w tym kierunku preparaty na bazie fiołka trójbarwnego nie są zalecane kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią, jak również dzieciom poniżej 12 roku życua. U pozostałych osób przyjmowane w zalecanych ilościach nie powodują skutków ubocznych, dopiero w nadmiarze mogą być przyczyną nudności i wymiotów. Ziele bratka wydłuża czas działania adrenaliny i uwalniania witaminy C, jak również zwiększa ryzyko agregacji płytek krwi i utrudnia wydalanie jodu.


SPOSÓB PRZECHOWYWANIA

Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.

Dane techniczne

Nazwa łacińskaviola tricolor
Rodzaj surowcaziele
Składfiołek trójbarwny 100%
Postaćcięte
Kraj pochodzeniaPolska
Data ważnościpodana na etykiecie
Nr partiipodany na etykiecie
Może zawierać:śladowe ilości zbóż zawierających gluten, soi, orzechów, selera, gorczycy, sezamu1100