WIESIOŁEK dwuletni NASIONA 250g

10,00 zł

WIESIOŁEK NASIONA 

Według literatury wiesiołek posiada nienasycone kwasy tłuszczowe, skrobię, witaminy i wiele soli mineralnych; korzystnie wpływa przy chorobach skóry, miażdżycy, cukrzycy, reumatyzmie.

 Najlepiej spożywać w postaci całych lub zmielonych nasion, jako dodatek do musli, kefirów i jogurtów.   

Ilość
Oczekiwanie na dostawę

  • Bezpieczne transakcje! Bezpieczne transakcje!
  • Błyskawiczna wysyłka w ciągu 24h Błyskawiczna wysyłka w ciągu 24h
  • Darmowy zwrot towaru! Darmowy zwrot towaru!

WIESIOŁEK DWULETNI
(Oenothera biennis)

ang. common evening-primrose, evening star, sun drop;
hiszp.  la onagra;
niem.  Gemeine Nachtkerze; Gewöhnliche Nachtkerze;
fran.  L'Onagre bisannuelle;
ros.  oслинник двулетний, или Энотера двулетняя;


Wiesiołek dwuletni, zwany również czerwonołodygowym lub pachnącym, to imponujących rozmiarów roślina dwuletnia zawleczona do Polski około XVII w. z Ameryki Północnej. W przeszłości wykorzystywano ją do dekoracji ogrodów ze względu na jej ozdobne, żółte kwiaty, osadzone na strzelistej łodydze o wysokości dochodzącej do 1,5 m. i otwierające się dopiero o zmierzchu. Jednak z upływem lat wiesiołek, wykazując znaczne zdolności adaptacyjne, zdziczał i rozprzestrzenił się zasiedlając nieużytki, ugory, piaszczyste pobocza dróg i żwirowiska. Dziś spotkać go można praktycznie w całej Europie aż po Bliski Wschód. Z upraw wiesiołka prowadzonych na skalę masową pozyskuje się jego nasiona, wykorzystywane do produkcji cennego olejku stanowiącego składnik kosmetyków pielęgnacyjnych i odżywczych suplementów diety. W przeszłości w ziołolecznictwie wykorzystywano również zielone części rośliny.


SUROWIEC: nasiona wiesiołka (semen oenotherae)

Surowiec zawiera do 24% olejku obfitującego w nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy, gamma-linolenowy i olejowy, ponadto zawiera do 15% białka i ok. 40% błonnika, uzupełnionych o skrobię, fitosterole, enzymy, witaminę E, cynk, selen, magnez i wapń.


DZIAŁANIE

Substancje czynne obecne w nasionach wiesiołka aktywnie obniżają ciśnienie tętnicze oraz poziom cholesterolu i pozostałych związków lipidowych we krwi. Zmniejszają ryzyko zapadnięcia na zawał serca i udar mózgu, hamują rozwój choroby wieńcowej. Ułatwiają koncentrację i poprawiają pamięć, zmniejszają nadpobudliwość u dzieci. Substancje czynne obecne w nasionach wiesiołka uczestniczą ponadto w przemianach biochemicznych zachodzących w organizmie. Zmniejszają objawy napięcia przedmiesiączkowego oraz łagodzą objawy klimakterium, wspomagają trawienie cukrów i regulują poziom glukozy we krwi. Stymulują prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, redukują dolegliwości spowodowane chorobami reumatycznymi, np. bolesność czy obrzęki stawów. Łagodzą objawy egzemy, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry, czyli schorzeń powstałych na skutek wewnętrznych problemów metabolicznych. Wydatnie poprawiają wygląd włosów i paznokci.


ZASTOSOWANIE

Przyjmowanie nasion wiesiołka zaleca się przede wszystkim wspomagająco w leczeniu miażdżycy i nadciśnienia tętniczego, jak również pozostałych chorób układu krążenia spowodowanych zaburzeniami przemiany lipidów obecnych w krwi. Wiesiołek stosowany jest w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy. Stosowany u kobiet w wieku rozrodczym zmniejsza dolegliwości spowodowane wahaniem hormonów we krwi związane z cyklem miesięcznym, zaś u kobiet w wieku przekwitania redukuje przykre objawy menopauzy. Spożywanie wiesiołka zalecane jest również pomocniczo w chorobach reumatycznych, artretyzmie, gośćcu i zapaleniach stawów. Wewnętrznie i zewnętrznie dla poprawy stanu skóry oraz kondycji włosów i paznokci. Profilaktycznie u osób dojrzałych dla spowolnienia procesów starzenia się, zaś u seniorów - dla zahamowania objawów demencji, zaburzeń koncentracji i myślenia.


PRZECIWWSKAZANIA

Ze względu na brak odpowiednich badań tym kierunku nie są zalecane kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią.


SPOSÓB PRZECHOWYWANIA

Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.


PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA

napar
1 łyżkę nasion wiesiołka rozdrobnić ręcznie w moździerzu. Zalać 100 ml wrzącej wody, pozostawić do naciągnięcia pod przykryciem na 20 minut. Przecedzić. Pić w problemach z miażdżycą, cukrzycą oraz w ramach profilaktyki chorób serca.

Maseczka
50 g nasion wiesiołka zmielić w młynku lub dokładnie rozdrobnić w moździerzu. Wsypać do garnuszka, zalać niewielką ilością zimnej wody - tak, aby woda ledwo zakrywała nasiona. Podgrzewać na bardzo wolnym ogniu intensywnie mieszając, aż papka osiągnie temperaturę wrzenia. Zestawić z ognia, schłodzić. Nakładać na twarz lub dłonie. Po kilkunastu minutach zmyć letnią wodą. Maseczka dodaje jędrności, odżywia skórę i niweluje oznaki starzenia.

Oliwka
100 g nasion wiesiołka rozdrobnić ręcznie w moździerzu. Wrzucić do wysokiego naczynia i zalać 1 szklanką oliwy z oliwek. Szczelnie zamknąć, wstawić do miski wypełnionej wrzącą wodą. Pozostawić do przestygnięcia do temperatury pokojowej, osuszyć i energicznie zamieszać. Odstawić do naciągnięcia, następnego dnia czynność powtórzyć. Po 3 cyklach słoik z oliwką odstawić w ciepłe miejsce do naciągnięcia. Codziennie intensywnie wstrząsać. Po 3 dniach oliwkę przefiltrować, zlać do ciemnej butelki. Przechowywać w lodówce. Stosować do nacierania zmian skórnych powstałych na tle łuszczycy i atopowego zapalenia skóry, w egzemach i liszajach. Stosować do natłuszczania przesuszonej skóry dłoni i owłosionej skóry głowy. 

 

Skład: nasiona wiesiołka 

Masa netto: 250g.         

863